Sukienka maxi, mini czy midi — którą wybrać?

Sukienki w zależności od fasonu, długości czy koloru, mogą być podstawą zarówno codziennej stylizacji, jak i oficjalnej kreacji wieczorowej. Początek roku to dobra okazja do odświeżenia garderoby i rozpoczęcia przygotowań do okresu wiosenno-letniego. Jakie sukienki warto wybrać? O tym w niniejszym artykule.

Sukienka maxi, midi czy mini?

Dobór odpowiedniej długości sukienki jest istotną kwestią. W oparciu o te kryteria dzieli się je na maxi, midi i mini. Przy wyborze konkretnego wariantu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim przeznaczenie sukienki i okoliczności, w jakich ma być noszona, jak również wzrost.

Sukienka maxi

Długie sukienki sięgają aż do kostek i występują zarówno w wersjach casualowych, jak i eleganckich wieczorowych. Posiadają wiele różnorodnych fasonów, dzięki czemu można je z łatwością dopasować do okoliczności. Sukienki maxi są przeznaczone głównie dla szczupłych i wysokich kobiet, sprawdzając się nawet przy obuwiu o niskiej podeszwie. Jednak długa sukienka może optycznie spłaszczyć biust. Niskie panie również mogą pięknie wyglądać w sukienkach maxi. Wystarczy dobrać odpowiedni krój (np. gorsetowa góra i szeroki dół) i wysokie buty – w innym wypadku długa sukienka może zniekształcić i zaburzyć proporcje ciała. Na wariant maxi mogą zdecydować się także kobiety, które chciałyby zamaskować nieco masywniejsze nogi lub dodatkowe kilogramy. Należy pamiętać też o tym, że duże wzory nie sprawdzą się przy optycznym wydłużeniu sylwetki.

Sukienka midi

Do sukienek midi zaliczają się kreacje, które sięgają do połowy kolana, za kolano lub do połowy łydek. Są uniwersalne i w zależności od fasonu sprawdzają się praktycznie w każdych okolicznościach. Długość, fason i kolor sukienki midi najlepiej dobrać do konkretnej sylwetki. Poleca się je dla kobiet o każdym wzroście. W przypadku pań o średnim i niskim wzroście konieczne jest założenie butów na wyższej podeszwie, ponieważ bez nich sylwetka ulega skróceniu i rozszerzeniu. Sukienki midi są polecane kobietom, które posiadają zgrabne nogi oraz sylwetkę w kształcie klepsydry, którą idealnie podkreślają wąskie fasony. Sukienki rozszerzane u dołu, szczególnie te sięgające za kolano, nadają sylwetce lekkości oraz podkreślają talię.

Sukienka mini

Sukienki mini sprawdzą się przy każdym wzroście i różnych typach sylwetki. Poleca się je kobietom, które chcą wyeksponować zgrabne nogi i optycznie wydłużyć swoją sylwetkę. Wysokie panie powinny jednak uważać, ponieważ sukienka mini może zniekształcić proporcje ciała i nienaturalnie wydłużyć nogi. Dopasowane modele dodatkowo podkreślają linię nóg i biodra. W przypadku sylwetki o szerszych biodrach sprawdzi się fason trapezowy. Wybierając sukienkę mini, która sięga za pośladki lub do połowy uda i jest bardzo zmysłowa, należy uważać, by nie popełnić faux pas. Ten wariant sprawdza się u młodych kobiet i na wyjściach o nieco mniej oficjalnym charakterze.