Miara mierze nierówna. Jak właściwie zdjąć miarę krawiecką.

Piękne zdanie, że człowieka mierzy się miarą serca, kompletnie nie sprawdza się w przypadku chęci zamówienia wymarzonej sukienki online lub przy składaniu spersonalizowanego zamówienia, gdzie ubranie powinno być idealnie dopasowane do naszej sylwetki. W związku z tym, że moje klientki bardzo często mają problem z prawidłowym wykonaniem miary i przysparza im to nie tyle problemów co stresu, postanowiłam się rozprawić z tematem i tym samym stworzyć krótki i praktyczny przewodnik dla kobiet.

Mierzenie jest łatwe i przyjemne pod warunkiem, ze się do niego przygotujemy. Potrzebny nam będzie centymetr krawiecki i dobrze przygotowana do tego zadania modelka czyli my we własnej osobie. Najlepiej, żebyśmy były w samej bieliźnie, miały bose stopy lub obuwie na płaskim obcasie. Najlepiej do zdjęcia miary znaleźć pomocnika, żeby nie robić tego samodzielnie. Moja druga rada. Przenigdy nie mierzcie się przed lustrem bo sama wiem, że mamy to do siebie, że patrząc w lustro próbujemy być ładniejsze, szczuplejsze, wyższe i zaczynamy robić różne cuda które mogą deformować sylwetkę i troszkę oszukać nasz centymetr. Dlatego o ile nasz przyszły ubiór nie będzie wykonany z gumy, raczej nie eksperymentujmy z tego typu zabiegami. Musimy wziąć miarę figury jaką mamy, a nie jaką mieć byśmy chciały.

ekskluzywne sukienki dla mamy weselnej4

Wzrost (1)

To najprostszy pomiar, który wykonujemy przy wyprostowanej sylwetce od czubka głowy do pięt. Za to długość całkowita naszej przyszłej sukienki mierzymy od środka ramienia do krańcowej długości którą chciałybyśmy osiągnąć z zależności czy będzie do długość mini, midi czy maxi.

Obwód klatki piersiowej (2)

Pomiar zaznaczony został na rysunku numerem 2. Należy pamiętać, aby centymetr krawiecki był opleciony dookoła naszego biustu i biegł w poziomie. Nie możemy go przyłożyć na plecach wyżej lub niżej, niż z przodu. Takie zmierzenie może zmienić wymiar nawet o kilka centymetrów. Najlepiej mierzyć obwód biustu dokładnie przez brodawki, a miara powinna być przyłożona idealnie poziomo. Przy mierzeniu pamiętajmy, żeby zawsze, nie tylko w przypadku obwodu biustu, mierzyć na styk. Nie dodajemy żadnych luzów, ani nie ściskamy się centymetrem. Wszystko powinno być po prostu dopasowane, tak jak wygląda nasz wymiar.

Obwód bioder (4)

Ten pomiar może powodować nieco problemów. Podstawą miary jest linia zmierzona w najszerszym miejscu przez pośladki. Miara również powinna być przyłożona w poziomie. Ten pomiar przy prostym szyciu na przykład rozkloszowanej sukienki jest zupełnie wystarczający. Jednak, przy konstrukcji nie zawsze to wystarczy, czasem potrzebujemy obwód bioder zmierzyć nieco inaczej. Możemy zostać poproszone o zmierzenie obwodu bioder z wypukłością brzucha.
Jak zmierzyć obwód bioder z wypukłością brzucha? To proste, wystarczy przyłożyć do brzucha kartkę sztywnego arkusza z bloku technicznego. Arkusz ten powinien być umiejscowiony pionowo. To pozwoli przenieść wypukłość brzucha na biodra. Dopiero teraz obejmujemy miarą krawiecką biodra wraz z papierowym arkuszem. Ten wymiar, jeśli mamy wystający brzuch, będzie większy od obwodu bioder, ale w konstrukcji odzieży często się z tego pomiaru korzysta.

Obwód talii (3)

W wielu opisach znajdziemy informację, że obwód talii należy mierzyć w miejscu największego przewężenia tułowia. Czy to prawda? Często zdarza się, że największe przewężenie jest tuż pod biustem i co wtedy? Przecież to nie jest nasza talia. Rozwiązanie jest bardzo proste. Należy stanąć prosto i założyć sobie pasek na wysokości talii. Nie zastanawiając się, gdzie ta talia powinna być w stosunku do kości biodrowych lub największego przewężenia. Po prostu załóżcie pasek tam, gdzie powinny się kończyć spodnie do talii. Większość z Was założy sobie ten pasek właśnie powyżej kości biodrowych. Wniosek z tego taki, że właśnie tam powinniśmy szukać naszej talii, jeśli sylwetka płata nam figle w postaci nadwagi lub po prostu odstępstwa od reguły. Jeżeli mamy bardzo regularną sylwetkę oczywiście możemy zmierzyć talię w miejscu największego przewężenia. Pamiętajmy za to, że obwodu talii nigdy nie mierzymy pod biustem nawet, jeśli tam jesteśmy najwęższe. Jak jesteśmy bardzo szczupłe i ciężko nam wychwycić ten moment linii talii, mierzmy się powyżej grzebienia kości biodrowych.

Długość pleców (8)

Długość pleców jest to po prostu miara po łuku od siódmego kręgu do talii. Oczywiście z tyłu. Siódmy krąg, ten najbardziej wystający, znajdujący się u nasady szyi. Wymiar ten mierzymy po łuku czyli centymetr na całej długości powinien przylegać do ciała.

Długość przodu i do biustu (11 i 12)

Najprościej zacząć miarę od nasady ramienia i przez wierzchołek biustu do linii talii, co ilustruje na rysunku liczba 12. Zaś miara długości przodu do biustu przedstawia cyfra 2 i zasada jest taka sama. Bierzemy miarę od nasady ramienia do wysokości sutka piersi. Pamiętamy o zasadzie, że pomiary muszą przylegać do ciała. Nawet luźne formy od tego podstawowego pomiaru są dodawane po przylegającym pomiarze.

Długość rękawa (5)

Przy tym pomiarze należy lekko zgiąć rękę i przyłożyć centymetr należy przyłożyć do kości ramiennej (miejsca, gdzie powinien być wszyty rękaw) i przytrzymując go – prowadzić po zewnętrznej stronie ręki do kostki przegubu. Mierzymy się po prostu przy zgiętej ręce, od miejsca gdzie rękaw spotyka się z ramieniem bluzki, sukienki czy koszuli aż do nadgarstka.

Szerokość ramienia (9)

Miarę bierzemy od nasady szyi do kulki ramienia.

Obwód ramienia (10)

Mierzymy w najszerszym miejscu na przedramieniu co ilustruje pomiar oznaczony liczbą 10.

Wysokość nóg (6)

Mierzymy ją od podłoża do talii. W pionie. Pamiętajcie, że w pionie oznacza tym razem dosłownie w pionie nie uwzględniając wypukłości na ciele. Mierzymy się układając centymetr krawiecki w pionie obok nas.

Wewnętrzna długość nogawki (7)

Gdy będziemy szyć spodnie, niezbędnym do pobrania wymiarem jest wewnętrzna długość nogi. Wymiar ten mierzymy w pionie od krocza do podłogi. Oczywiście musimy stać boso. Wymiar ten mierzymy po wewnętrznej stronie nogi, centymetr musimy umieścić pomiędzy nogami i zmierzyć wymiar do podłogi.

Wysokość kolan

Mierzymy w pionie. Od podłoża do środka kolana. Wymiar jest niezbędny przy ustaleniu długości szytych spodni, spódnic i sukienek.

 

Mam nadzieję, że ta krótka ściągawka pomoże nam w wykonaniu miar bez większych problemów i stresu. Zatem centymetr w dłoń. Teraz kupując ubrania online lub decydując się na spersonalizowany produkt będziemy wiedziały, jak idealnie dopasować najwymyślniejszą kreację do naszej figury.