TRZY SYMBOLE KOBIECOŚCI. BIAŁY, CZERWONY, CZARNY.

Kobiecość jest dziką łagodnością. Może na pozór zdawać się to paradoksem, ale tak właśnie jest. Kobieta jest całą paletą barw, emocji, uczuć i stanów w swych najbardziej skrajnych odmianach. Jej czułość i głęboka mądrość scala je wszystkie w niepowtarzalny sposób.

Trzy aspekty kobiecości: niewinność, płodność, wiedza.

Trzy etapy w życiu kobiety: dziewczynka, dojrzała kobieta, matrona.

Trzy kolory kobiecości: biały, czerwony, czarny.

Trójki te doskonale się uzupełniają i scalają ze sobą.

Kolor biały przypisany jest często dziewczynce, której cechą szczególną jest niewinność. Kobiecość w kolorze bieli jest łagodna, czysta, otwarta, szczera, niezapisana, świeża, odkrywcza, ciekawa świata, niedojrzała i nieskazitelna, dziewicza. Tak jak mała dziewczynka jest subtelna i czuła dla wszystkiego, co żywe, dla wszystkiego, co ją otacza.  Nie ocenia. Nie warunkuje. Odkrywa świat z ciekawością i pełnią zachwytu. Jej nastawienie do świata i ludzi jest pozytywne. Dlatego też wybierając białe kolory w ubiorze, już dorosłe kobiety, odbierane są przez otoczenie a szczególnie przez mężczyzn  jako delikatne, idealne wręcz eteryczne istoty.  Kobiecość w białej odsłonie przepełniona jest też radością i śmiechem. Jej intencje i czyny są odbierane przez innych jako nieskazitelnie i czyste. Tak jak i mała dziewczynka jednak jest również bardzo wrażliwa i delikatna, potrzebująca czułości i dbałości. Często idealistyczna i niepoprawnie wręcz optymistyczna.

luksusowe sukienki wieczorowe40

Kolor czerwony utożsamia dojrzałą kobietę. To kolejny etap w naszym życiu. Zmienia się na tym etapie najwięcej. Zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Czerwona kobiecość to siła, dojrzałość, aktywność, żywiołowość, dzikość, namiętność, ognistość, płodność, kreatywność, sprawczość, wielki apetyt na życie, ale i odwaga i pewność siebie. Dlatego kobiety w czerwieni przyciągają uwagę i nie pozostawiają nikogo obojętnym. Ta siła ubioru pokazuje, że przepełnia ją siła. Tryska z niej wręcz energia życiowa. Jest w kwiecie swojego wieku, ma wielki potencjał działania i tworzenia.

luksusowe sukienki wieczorowe41

Czerwień kobiecości jak ogień jednak potrafi też palić, ognistym słowem, niepohamowaną emocją, czy impulsywnym czynem.

Kolor czarny, symbolicznie przypisany jest do starszej kobiety, tej która po prostu wie i rozumie więcej.  Czerń kobiecości to kwintesencja jej mocy, to wyciszenie, spokój ducha, opanowanie, głębokie zrozumienie, wnikliwość, współodczuwanie, głęboka mądrość i wielka siła ducha. Doświadczona życiem „starsza” kobieta, przepełniona jest jego mądrością. Znająca wnikliwe prawdy o samej sobie, prawdy o ludzkiej naturze, prawdy o prawach natury i rozumiejąca fakturę życia. Czerń kobiecości może być też jednak smutkiem, samotnią, izolacją i wycofaniem.

Te aspekty nie są przypisane tylko do wieku kobiety, choć są dla niego charakterystyczne. Niezależnie od ilości lat, każda kobieta skrywa w sobie owe trzy kolory czyli całą swoją kobiecość. Wędrując przez życie, po prostu  odkrywa je w sobie, doświadcza, rozwija, łączy ze sobą. Bywa tak, że młodziutka kobieta ma w sobie mądrość, której nie odkryła w sobie dotąd inna, dużo starsza kobieta. Biel, czerwień i czerń, te trzy kolory przeplatają się w kobiecie. Żadna z nas nie jest tylko łagodna i miła albo tylko impulsywna i nieprzewidywalna. Kobieta ma wiele twarzy. Jest dzika w swej naturze.

luksusowe sukienki wieczorowe39

W kobiecym świecie te trzy kolory często można było spotkać w strojach ludowych, często były to kolory halek, skrywanych pod wielobarwnymi spódnicami, białe, czarne z czerwoną lub czerwone z czarną koronką, lub haftem. Dobierane były wedle okoliczności i miały swoje znaczenie. W symbolice słowiańskiej owe trzy kolory również przypisane były kobiecie i posiadały swoje przesłanie: biały był symbolem pracy z energią, czerwony siły, czarny natomiast był kolorem ochronnym. Barwy te pojawiały się razem z symbolami słowiańskimi, kobiety m.in. tkały je bądź haftowały na ubraniach, czy przedmiotach domowego użytku.

Te trzy kolory to pełnia kobiecości