Jak optycznie wydłużyć sylwetkę?

Moda jest użytecznym narzędziem, które pomaga w wydobywaniu atutów oraz zatuszowaniu niedoskonałości. Odpowiednio dobrane ubrania i dodatki potrafią optycznie wydłużyć niską sylwetkę.

Wysmuklające wzory

Pionowe pasy o różnej długości optycznie wydłużają sylwetkę. W taki sam sposób działają także poprzeczne paski, w szczególności jeśli zbiegają się na środku ubrania, tworząc trójkątny kształt. Nie tylko wydłużają sylwetkę, ale także modelują biust oraz uatrakcyjniają figurę. Podobnie działają również wzory, które układają się na materiale w kierunku wertykalnym. Należy jednak unikać deseni na planie koła lub owalu, np. kwiatów czy gwiazd.

Jak optycznie wydłużyć sylwetkę

Odpowiednie fasony

Należy wybierać spodnie z wysokim stanem i z długimi nogawkami, które sięgają poniżej kostki. Najlepiej sprawdzą się proste kroje i nogawki, a ciemne kolory dodatkowo wydłużą sylwetkę. W przypadku spodni materiałowych idealne będą te prasowane w kant. Jednocześnie trzeba unikać fasonów typu rybaczki lub kuloty, które optycznie skracają sylwetkę.
Bluzki i żakiety powinny mieć dopasowany i prosty krój oraz kończyć się w okolicy talii. Dekolt w kształcie litery V pozwala dodatkowo wydłużyć sylwetkę. Należy unikać luźnych fasonów i dużej ilości urozmaiceń, które poszerzają figurę.
Spódnice i sukienki powinny sięgać przed kolano lub poniżej niego. Najlepiej sprawdzają się te o dopasowanym i prostym kroju, np. ołówkowym, jednolitym kolorze i głębszym dekoltem. Należy zrezygnować z tych o długości 3/4 oraz marszczonych i szerokich modeli. Wysoki stan w spódnicach zadziała tak samo, jak w przypadku spodni. W przypadku sukienek idealny będzie także wariant maxi. Ponadto proste rozcięcie w spódnicy lub sukience doda kreacji lekkości.

Jak optycznie wydłużyć sylwetkę

Buty, kolorystyka i dodatki

Obowiązkowe są buty na obcasie, jednak nie powinien być on zbyt wysoki, ponieważ może wyglądać nieproporcjonalnie względem wzrostu. Alternatywą jest płaskie obuwie z ostrym noskiem w cielistym kolorze. Fason butów może być praktycznie dowolny, jednak należy unikać masywnych modeli.
Dobór góry i dołu stylizacji o takim samym zestawieniu kolorystycznym optycznie wydłuża sylwetkę. Jednak zestawienie tego samego koloru w różnych odcieniach spowoduje przeciwny efekt.
Dodatki powinny być dyskretne, ponieważ duża biżuteria obciąża stylizację. Idealnie sprawdzą się subtelne i długie naszyjniki, luźno puszczone w dół apaszki o odcieniu zbliżonym do góry stroju oraz małe torebki noszone blisko ciała. Ponadto kobiety o długich włosach powinny je upinać lub wysoko wiązać, ponieważ rozpuszczone włosy mogą obciążać stylizację.